
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 2.29 mm |
| Length | 2.8956 mm |
| Width | 2.79 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Height | 2.286 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 40 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 31 |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.95 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 1235
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.12653 | $1.26530 |
| 50 | $0.11488 | $5.74400 |
| 100 | $0.10430 | $10.43000 |
| 500 | $0.09584 | $47.92000 |
| 1000 | $0.08806 | $88.06000 |
| 3000 | $0.08161 | $244.83000 |
| 5000 | $0.07563 | $378.15000 |
| 10000 | $0.07010 | $701.00000 |
